Często uważa się, że przemysłowe maszyny do szycia są gwarancją uzyskania nienagannego wyglądu produktu tekstylnego. W wielu przypadkach na pewno tak jest, ale równie ważne, jak szycie, są też operacje wykończeniowe. Jeśli produkt wymaga zastosowania nap, ich nieprawidłowe osadzenie może popsuć cały efekt. Dlatego ważne jest, aby wyposażyć swój zakład w profesjonalne napownice – pneumatyczne lub ręczne.
Do czego służy napownica?
Zarówno maszyny szwalnicze, jak i maszyny domowe do szycia nie oferują zbyt wiele możliwości wykonania zamknięcia produktu tekstylnego. Można na nich co najwyżej wszyć zamek, zamocować haftkę czy guzik, obrabiając przy tym profesjonalnie dziurkę lub rozcięcie. Aby jednak zamocować bardziej zaawansowane rodzaje zamknięć, jak napy, zatrzaski albo elementy ozdobne, na przykład ćwieki, oczka, nity, czy też wykonać idealne otwory w tkaninie lub skórze, wymagane jest użycie napownicy.
Wyróżniamy dwa rodzaje tego urządzenia: napownice ręczne i napownice pneumatyczne. Pierwsze z nich obsługuje się na zasadzie mechanicznej, poprzez pociągnięcie za rączkę. Drugie zaś za pośrednictwem sprzężonego powietrza dostarczanego przez kompresor.
Którą napownicę wybrać do swojego zakładu?
Czym kierować się, kupując napownicę do swojego zakładu? To zależy do czego i jak intensywnie będzie ona użytkowana. Ważne jest też, jakim budżetem na zakup tego urządzenia dysponujemy (napownice ręczne są znacznie tańsze).
Napownice ręczne sprawdzą się w mniejszych przedsiębiorstwach przy produkcji krótkich, niepowtarzalnych serii. Należy pamiętać, że ich obsługa wymaga większej siły fizycznej, lepiej więc stosować je okazjonalnie, niż w sposób regularny. Bardziej też nadają się do grubszych, stabilniejszych tkanin czy nawet do materiałów kaletniczych.
Napownice pneumatyczne to z kolei urządzenia zautomatyzowane. Można je więc śmiało zastosować w większych zakładach produkujących dłuższe serie. Lepiej niż urządzenia ręczne sprawdzą się one przy napowaniu materiałów cieńszych i delikatniejszych. Praca na nich jest bardziej ergonomiczna, warto je więc kupić do zakładu, w którym będą stosowane często.
Jeśli masz problem z wyborem napownicy do Twojego zakładu, zapraszamy do kontaktu. Doradcy firmy Samitex służą swoją wiedzą i doświadczeniem.