Jak rozpoznać, że czas wymienić części w maszynie do szycia?

Maszyny do szycia, jak każde urządzenie mechaniczne, wymagają regularnej konserwacji i przeglądów. W ich trakcie serwis dokonuje niezbędnych regulacji, czyszczenia i smarowania, ale jednocześnie ocenia stan części, które z biegiem czasu podlegają zużyciu. Takiej oceny są w stanie również dokonać użytkownicy, którzy regularnie wykorzystują swoją maszynę do szycia. Skąd jedni i drudzy wiedzą, że czas wymienić części w maszynie do szycia? Postaramy się wyjaśnić.

Jakość produktu jako dowód na sprawność maszyny do szycia

O tym, że czas na wymianę części do maszyn do szycia, najszybciej powiadomi nas wygląd i jakość uszytego na niej produktu. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się ściegowi. Jeśli jest nierówny (odległość od wkłucia do wkłucia nie jest za każdym razem taka sama) lub niejednorodnie naprężony (niektóre fragmenty są luźniejsze, inne napięte), powinno się rozpocząć od wymiany igły. Ta konieczność występuje również wtedy, gdy dziurka powstająca podczas jej wkłuwania się w maszynę jest wyraźnie widoczna. Oznacza to po prostu, że igła jest tępa i najwyższy czas na założenie nowej. Jeśli operacja ta nie pomogła, kolej na sprawdzenie chwytacza. Czasami wystarczy jego regulacja, aby uzyskać estetyczny, równy i trwały szew. Kiedy jednak wykazuje cechy zużycia, najlepiej go wymienić, i to od razu razem z bębenkiem.

Zakłócenia w sposobie funkcjonowania maszyny świadczące o konieczności wymiany części

O zużyciu części do maszyn szwalniczych często informują nas wydobywające się z maszyny dźwięki: stukanie, skrzypienie, zgrzytanie czy inne metaliczne odgłosy na ogół świadczą o zużyciu się paska klinowego. Dodatkowo wyraźnie wyczuć można jego ślizganie się, a po oględzinach zauważyć można pęknięcia, przetarcia i wykruszenia.

Jeśli maszyna nie transportuje materiału dostatecznie szybko i płynnie, oznacza to, że do wymiany są ząbki, ale warto też przyjrzeć się dokładnie płytce ściegowej, bo być może ona też jest źródłem problemów.

Poważne zakłócenia w pracy maszyny mogą też spowodować kłopoty z elektryką. Jeśli maszyna „zawiesza się” w czasie pracy, często przepalają się żarówki, nie zawsze reaguje na naciskanie pedału, to pora na przegląd elektryczny i sprawdzenie, czy której z tych części nie trzeba wymienić.

Warto każdorazowo przed rozpoczęciem szycia wykonać test na skrawku materiału. Obserwując estetykę ściegu, jakość szwu i wsłuchując się w pracę maszyny, jesteśmy w stanie sami zdiagnozować problemy ze sprzętem i odpowiednio wcześnie przeprowadzić wymianę zużytych części.

Najlepsze części do maszyn szwalniczych znajdziesz w Samitex – zapraszamy!