Będące w profesjonalnym użyciu maszyny szwalnicze powinny być utrzymywane w ciągłej sprawności. Aby zapewnić ich długotrwałe i niezawodne działanie, należy w sposób fachowy i regularny dbać o ich części. Pozwoli to na wydłużenie żywotności maszyn i zapewni wysoką jakość szytych na nich wyrobów.
Dobre praktyki w utrzymaniu maszyn szwalniczych
Jednym ze zjawisk stanowiących najczęstsze źródło problemów z maszynami szwalniczymi jest ich zanieczyszczenie. Kurz, resztki tkanin, kawałki nici, pył pochodzący z tkanin czy wycieki oleju, wszystko to sprawia, że części do maszyn do szycia mogą ulec uszkodzeniu. Staranne czyszczenie maszyn po zakończeniu pracy i w czasie zaplanowanych konserwacji pozwoli na ich długie, bezawaryjne działanie i uchroni przed koniecznością wymiany.
Należy też pamiętać, że maszyny szwalnicze wymagają regularnego smarowania i oliwienia. Ich brak może doprowadzić do zatarcia się ruchomych elementów, a w skrajnych przypadkach, nawet do zagrożenia pożarowego. Aby smarowanie przyniosło oczekiwany skutek, stosować należy odpowiedniej jakości materiały smarne, przeznaczone do tego typu urządzeń. Nie wolno jednak przesadzić z ilością, ponieważ nadmiar oleju może brudzić tkaniny prowadzić do gromadzenia się kurzu i pyłu.
Ważne dla jakości i żywotności maszyn szwalniczych są również:
- odpowiednio częste wymiany elementów zużywalnych takich jak np. igły,
- dbałość o prawidłowe ustawienia maszyny, dopasowane do rodzaju tkaniny,
- używanie maszyny tylko do takich rodzajów tkanin, do jakich jest przeznaczona,
- ochrona przed zawilgoceniami części, prowadzącymi do korozji,
- odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym urządzenia są użytkowane,
- przechowywanie części zamiennych do maszyn szwalniczych w oryginalnych opakowaniach, chroniących przed zanieczyszczeniem i nieprawidłowym użyciem.
Regularne przeglądy gwarancją sprawnego i długotrwałego działania
Zarówno maszyny, jak i używane do nich akcesoria krawieckie powinny być regularnie przeglądane i konserwowane. Najczęściej najlepszym rozwiązaniem, gwarantującym nie tylko odpowiednio częste serwisowanie, ale także natychmiastową reakcję na awarie, jest zatrudnienie w szwalni mechanika z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Ale jeśli nie ma takiej możliwości – warto nawiązać współpracę z profesjonalną firmą zewnętrzną.
Przeglądy pozwolą nie tylko usunąć istniejące problemy, ale również zapobiec przyszłym awariom, uszkodzeniom, czy nadmiernemu zużyciu części do maszyn szwalniczych. Doświadczony serwisant będzie także w stanie przeprowadzić regulację maszyny, aby pracowała szybciej, wydajniej i zachowała wysoką jakość szycia aż do czasu kolejnego przeglądu.
Dbając o te kluczowe aspekty, wydłużyć można żywotność części do maszyn szwalniczych, a co za tym idzie, zapewnić płynną i bezproblemową pracę szwalni czy zakładu krawieckiego.